Stručný historický vývoj nástrojů pro vývoj rozvojových nástrojů. Kurz: Essence a funkce použití instrumentálního softwaru Obecné charakteristiky nástrojů pro vývoj softwaru

by Lukáš Bílek

Stručný historický vývoj nástrojů pro vývoj rozvojových nástrojů. Kurz: Essence a funkce použití instrumentálního softwaru Obecné charakteristiky nástrojů pro vývoj softwaru

Vývoj softwaru se provádí pomocí různých nástrojů, které poskytují:

originální programování; pomocí aplikačních balíčků - typické programy, které implementují funkce zpracování dat; automatizace hlavních fází vývoje programu.

Nejkrásnější vývoj je jazyky a programovací systémy. Programovací jazyky jsou přijímány pro stroje a algoritmické jazyky.

Stroj Jazyky obsahují povely, které splňují nejjednodušší operace zpracování. Příkazy stroje jsou vázány na konkrétní třídu počítačů a / nebo operačních systémů.

Algoritmický Programovací jazyky popisují algoritmus úkolu, poskytují jasnost algoritmu a pohodlí podpory programu. Algoritmické jazyky jsou rozděleny do strojově orientovaných, procedurálních orientovaných a problémově orientovaných jazyků.

Stroj-orientované Programovací jazyky jsou jazyky nízké úrovně, protože berou v úvahu architekturu a typ počítačů. Programování v těchto jazycích je pracné, ale programy jsou optimální z hlediska požadovaných počítačových zdrojů. Příklady strojově orientovaných programovacích jazyků jsou různé sestavy 1 (makro assembler, turbo assembler atd.) U určité třídy počítačů.

Procesní-orientované Programovací jazyky, jako je Visual Basic, Pascal, C ++, Ada, COBOL, PL1, atd. Umožní vám popsat soubor postupů zpracování, implementovat typické počítačové struktury:

1. Sekvence bloků (pokyny): 1, 2, 3, 4 atd.

Všechny bloky (pokyny) se provádějí v přísné sekvenci (obr. 5 a)

2. Podmíněný přechod (obr. 5 b) - Kontrola zadaného stavu (2) a výběru alternativního akcí: Pokud je podmínka pravdivá - 3, jinak - 4. Po tom je ovládací prvek přenášen blokem 5.

3. Alternativní výběr (obr. 5 V) - ověření stavu (2), pokud je podmínka pravdivá - provádějící akci 3, jinak ověření stavu (4); Pokud je podmínka pravdivá - provádějící akci 5 atd. Pokud nebyl proveden žádný stav nebo byly provedeny akce (3 nebo 5 atd.), Kontrola je přenášena do bloku 6.

A b c.

Obrázek 5.

4. Cyklický proces je "zatímco" cyklus (obr. 6A). Cyklus se opakuje až do skutečně stavu (2) - blok 3. Pokud je stav (2) false, ovládání řídicí jednotky 4.

5. Cyklický proces je "BC" cyklus (obr. 6B). Cyklus se provádí alespoň jednou - blok 2. Po kontrole stavu (3), pokud je true, blok (2) se provádí, jinak je ovládací prvek přenášen do bloku 4.

Obrázek 6.

Programovací jazyky objekttypy se používají v procedurách třídy objektu nebo zpracování událostí nebo na strukturálních programování.

Problém-orientované Programovací jazyky jsou relační jazyky požadavků na vysoké úrovni, generátory zprávy atd. Povolit problém, informace vstupu a výstupu bez specifikace specifických postupů zpracování.

Aplikované programové pakety (PPP) jsou rozděleny do tříd:

Problémově orientované PPPS - zajistit řešení problémů určité oblasti předmětu; Metoda orientovaná PPPS - podpora určitého typu modelu a metod pro řešení problémů, které jsou aplikovány bez ohledu na oblast předmětu; Obecná destinace PPP - Poskytněte podporu pro informační technologie (textová práce, grafická práce, standardní výpočty atd.).

Úvod

Proces vývoje softwaru používá velké množství univerzálního softwaru (software). Tento přednáškový kurz se domnívá, kdy a co se používá v celé fázi vývoje aplikace.

Abychom poskytli kompletní snímek role každého užitného nebo rozvojových sekcí v procesu vytváření softwaru, budou všechny přednášky diskutovány v tomto kurzovém nástroji, budou považovány za příkladu vývoje aplikací pomocí jedné z jazyků na vysoké úrovni. Pro jednoduchost mohou být všechny použité nástroje rozděleny do 4 skupin. Zvážit každou ze skupin.

Nezbytný

Potřebné nástroje jsou ty, bez nichž v zásadě není možné získat spustitelný kód; K této skupině lze přisuzovat:

§ editory textů;

§ kompilátory a sestavy;

§ linkery nebo odkazy (linkery);

Často používaný

Jedná se o finanční prostředky, jejichž použití lze vyhnout se na rozdíl od nutnosti. Ale bez nich je vývoj vývoje velmi obtížný a prodloužený; Často používaných prostředků, které stojí za to:

§ Utility pro automatickou sestavu projektu;

§ Debuggery;

§ Programy pro tvorbu instalačního programu;

§ redakce prostředků;

§ Profilizátory;

§ Programy podpory verzí;

§ Programy pro vytváření souborů nápovědy (dokumentace).

Specializovaný

Tyto nástroje se používají ve výjimečných případech, poměrně specifické úkoly řeší:

§ Programy sledování závislosti;

§ Demontáže;

§ Decompilers;

§ hex redaktoři;

§ Systémové sledování programů a změny vyskytující se v systému;

§ Veriferové programy a kontejnery (vytvořit virtuální prostředí pro jednotlivé třídy programů, ve kterých můžete prozkoumat chování programu);

Integrovaná vývojová prostředí

Integrovaná vývojová prostředí obsahují většinu výše uvedených programů a umožňují vám zjednodušit proces vytváření aplikací. V rozvojovém prostředí je program, který shromažďuje několik instrumentálních nástrojů od prvního a druhého (a někdy třetího) skupin dohromady.

V budoucnu se seznámíme se podrobněji s hlavními zástupci každé skupiny, stejně jako zvažte, jak to všechno funguje v integrovaném vývojovém prostředí.

Klasifikace nástroje

Téma 1 Koncepce instrumentálních prostředků.

Klasifikace nástrojů.

Programovací technologie nástroj - Jedná se o integrovanou kombinaci softwarových a hardwarových nástrojů podporujících všechny procesy vývoje a udržování velkých PS po celém svém životním cyklu v rámci určité technologie.

Programovací technologie Instrumenty Systems lze odlišit třemi hlavními komponenty:

· Úložiště,

· Toolkit,

· Rozhraní.

Nástroje - Sada nástrojů, které definují schopnosti poskytované vývojářským týmem. Obvykle je tato sada otevřená a strukturovaná. Kromě minimálního sady ( vestavěné nástroje), obsahuje prostředky jeho expanze ( importované nástroje). Kromě toho, v důsledku integrace v akci se skládá z některé společné části všech nástrojů ( jádra) a strukturální (někdy hierarchicky připojené) třídy nástrojů.

Rozhraní rozdělena do uživatele a systémového. Zvyk Rozhraní poskytuje vývojářům přístup k nástrojům. Je implementován pochvasystémy. poskytují interakci mezi nástroji a jejich společnými díly. Systémová rozhraní jsou přidělena jako architektonické komponenty v důsledku otevřenosti systému - musí používat nové ( importovaný) Nástroje obsažené v systému.

Nejběžnější architektura nástroje systému programovací technologie je prezentována na Obr.

Obr. Obecná architektura programovací technologie Instrumentální systémy.

Existují dvě třídy programovací technologie instrumentální systémy: projektové podpůrné systémy a nástroje závislé na jazyce.

Systém nástrojů pro podporu projektů - Jedná se o otevřený systém schopný podporovat vývoj PS v různých programovacích jazycích po vhodném rozšíření vybraných jazykových nástrojů. Sada takových systémových nástrojů podporuje vývoj PS, a také obsahuje nástroje nezávislé nástroje, které podporují vývoj PS (textových a grafických editorů, generátorů zpráv, atd.). Kromě toho obsahuje systémové rozšíření systému. Jádro takového systému poskytuje zejména přístup k úložišti.

Jazyk a závislý instrumentální systém - Jedná se o systém pro podporu vývoje PS v každém jednom programovacím jazyce, který významně používá specifika tohoto jazyka při organizování jeho práce. Tato specificita může také ovlivnit schopnosti jádra (včetně struktury úložiště) a na požadavky na skořápku a nástroje.

1. Přístroje pro vývoj softwaru.

V procesu rozvojového softwaru k jednomu nebo jinému se používá počítačová podpora procesů vývoje PS.

Toho je dosaženo tím, že předloží alespoň některé dokumenty SS softwaru PS (první ze všech programů) na počítačových datových nosičů (například disky) a poskytování vývojářských PS speciální součástí počítače speciální zařízenívytvořené pro jakékoli zpracování těchto dokumentů.

Jako takové speciální PS můžete specifikovat kompilátor S jakýmkoliv programovacím jazykem.

Kompilátor eliminuje vývojáře PS z potřeby psát programy v počítačovém jazyce, který by pro vývojář PS byl mimořádně nepříjemný, - místo toho tvoří programy na vhodném programovacím jazyce k němu, který odpovídající kompilátor automaticky překládá do počítačového jazyka.

Jako speciální zařízení, které podporuje proces vzniku PS, může sloužit emulátor jakýkoliv jazyk.

Emulátor umožňuje provádět (interpretovat) jazykový program jiný než počítač, který podporuje vývoj PS, například v počítačovém jazyce, pro který je tento program určen.

PS, navržený tak, aby podporoval rozvoj jiných PS, bude volejte softwarový nástroj pro vývoj PS, Uvede se počítačové zařízení speciálně navržené pro podporu vývoje PS Hardwarový nástroj pro vývoj PS.

Vývojové nástroje PS mohou být použity během celého životního cyklu PS k práci s různými softwarovými dokumenty. Textový editor lze tedy použít k vývoji téměř každého dokumentu programu.

Z hlediska funkcí, které jsou nástroje prováděny ve vývoji PS, mohou být rozděleny do následujících čtyř skupin: ·

editory, ·

analyzátory, ·

měniče, ·

nástroje podporující proces provádění programu.

Redaktoři Podpora designu (tvorba) určitých programových dokumentů v různých fázích životního cyklu.

Jak bylo zmíněno, jeden může použít jeden univerzální jeden pro to. textový editor.

Silnější podpora však může poskytnout specializované editory: Pro každý typ dokumentů - jeho editor. Zejména v raných fázích vývoje mohou být široce použity grafické prostředky popisu (diagramy, schémata atd.). V takových případech může být velmi užitečné grafický editor.

V programovací fázi (kódování), namísto textového editoru, to může být pohodlnější syntakticky spravovaný editorZaměřeno na použitý programovací jazyk.

Analyzátory Existují buď statické zpracování dokumentů, provádění různých typů řízení, které identifikují jejich vlastnosti a akumulaci statistických údajů (například kontrola dodržování dokumentů na tyto normy) nebo dynamickou analýzu programů (například pro identifikaci Distribuce programu programových modulů).

Měniče Povolit dokumentům automaticky poskytovat dokumenty na jiný formulář reprezentace (např. Forathery) nebo přeložit dokument jednoho druhu na jiný typ dokumentu (například převodníky nebo kompilátory), syntetizovat jakýkoliv dokument z jednotlivých částí atd.

Nástroje podporující proces provádění programuUmožní vám provádět počítačové popisy procesů nebo jednotlivých částí uvedených ve formě jiném než strojním kódu stroje nebo kódu stroje s dalšími funkcemi jeho interpretace.

Příkladem takového nástroje je emulátorový kód jiného počítače. Různé debuggery by měly být přiřazeny této skupině nástrojů.

V podstatě každý programovací systém obsahuje programovací subsystém období provádění, který provádí nejtypičtější fragmenty programovacího softwaru a poskytuje standardní reakci na výjimečné situace. (takový subsystém budeme nazývat výkonnou podporou) - Můžete být také zobrazeny jako nástroj této skupiny.

2. Instrumentální prostředí pro rozvoj životního prostředí.

V současné době, ne-individuální nástroje (například kompilátor) jsou spojeny s každým programovacím systémem. některé logicky přidružené sada softwarových a hardwarových nástrojů podporujících vývoj a podporu PS v tomto programovacím jazyce nebo orientovaném na konkrétní oblast předmětu. Taková totalita zavolá instrumentální prostředí pro vývoj a údržbu PS.

Pro takové instrumentální prostředí,

za prvé, použití softwarových a hardwarových nástrojů a

za druhé, určité orientace nebo do specifického programovacího jazyka, nebo do určité oblasti předmětu.

Instrumentální prostředí Nemusí fungovat na počítači, na kterém by měly být použity PS vyvinuté pomocí PS PS. Často je tato kombinace poměrně pohodlná (pokud to umožňuje pouze sílu použitého počítače): Není nutné se vypořádat s počítači různých typů, komponenty nástroje Medium mohou být zahrnuty do PS vyvinutých.

Pokud je však počítač, na kterém by měl být použit PS, není k dispozici pro vývojáře těchto PS (například je neustále zapojen do jiné práce, které nelze přerušit, nebo je stále ve vývoji) nebo nepříjemné pro rozvoj nebo výkon tohoto počítače je nedostatečná pro zajištění fungování požadovaného nástroje, pak se tzv. přístup objektu nástroje.

Podstatou je, Že PS je vyvinut na jednom počítači s názvem Tool a bude aplikován na jiný počítač, nazvaný cíl (nebo objekt).

Rozlišovat tři hlavní třída instrumentálního vývoje a údržba PS

(Obr. 16.1): ·

programovací prostředí, · \ t

pracovní technika, · \ t

programovací technologie Instrumentální systémy.

Programovací prostředí je určeno

v podstatě podporovat programovací procesy (kódování), testování a ladění PS.

Pracoviště výpočetní techniky je zaměřeno na podporu raných fází vývoje PS (specifikace) a automatickou generaci programů na specifikacích.

Programovací technologie nástroj Je určena na podporu všech procesů vývoje a údržby v celém životním cyklu PS a jsou zaměřeny na kolektivní vývoj velkých softwarových systémů s dlouhým životním cyklem.

Pro tyto systémy, náklady na doprovod obvykle přesahují náklady na rozvoj.

Obr. 16.1. Hlavní třídy instrumentálních prostředích pro vývoj a údržbu PS.

3. Programovací nástroje média.

Programovací prostředí prostředíobsahují primárně

textový editor, kterým vám umožní navrhnout programy v daném programovacím jazyce, nástroje, které umožňují kompilaci nebo interpretovat programy v tomto jazyce, stejně jako testy testu a ladění přijatých programů.

Kromě toho mohou existovat i jiné nástroje, například pro statickou nebo dynamickou analýzu programů.

Tyto nástroje komunikují s sebou prostřednictvím pravidelných souborů pomocí standardních funkcí souborového systému.

Rozlišovat následující třídy programovacího nástroje(Viz obr. 14.2): ·

obecné oblasti, · \ t

jazykové prostředí.

Společné programovací prostředí Obsahuje soubor softwarových nástrojů, které podporují vývoj programů v různých programovacích jazycích (například textový editor, editor odkazu nebo tlumočníka cílového počítače) a obvykle představují některé rozšíření možností použitého operačního systému. Pro programování v takovém prostředí bude jakýkoli programovací jazyk vyžadovat další nástroje orientované do tohoto jazyka (například kompilátor).

Obr.16.2. Klasifikace programovacích nástrojů.

Prostředí orientovaného na jazyk Programování je navrženo tak, aby podpořilo vývoj PS na jakýkoli jeden programovací jazyk a znalost tohoto jazyka byly významně používány při konstrukci takového prostředí. V důsledku toho mohou být dostatečně silné možnosti v takovém médiu, které zohledňují specifika tohoto jazyka.

Taková prostředí je rozdělena na dvě podtřídy: ·

interpretační média, ·

syntakticky řízené prostředí.

Interpretační programovací nástroj Poskytuje interpretaci programů v tomto programovacím jazyce, tj. První ze všeho, programovací jazykový tlumočník, na kterém je toto prostředí orientováno. Toto prostředí je nezbytné pro programovací jazyky interpretačního typu (například LISP), ale mohou být také použity pro jiné jazyky (například v počítači nástroj).

Programovací nástroj Syntaxe Managed Je založen na znalostech syntaxe programovacího jazyka, ke kterému je orientován. V takovém prostředí namísto textu se používá editor Syntaxe-řízený editor, což umožňuje uživateli používat různé vzorce syntaktických struktur (v důsledku toho bude program vyvíjen vždy syntakticky). Současně s programem, takové tvary editoru (v paměti počítače) jeho syntaxe, který lze použít jinými nástroji.

4. Koncepce technologie výpočetní techniky a její práce.

Existují určité obtíže při vývoji přísné definice případové technologie (výpočetní technika pro vývoj PS).

Případ je znepokojení anglického počítačového softwarového inženýrství (počítačově pomohl programovací inženýrství). Ale bez pomoci (podpory), PS počítač nebyl delší dobu vyvinut (alespoň použitý kompilátor).

Ve skutečnosti, v tomto konceptu, užší (speciální) význam je vložen, což je postupně rozmazané (jak se vždy stane, když žádný koncept nemá přísnou definici).

Zpočátku byl případ pochopen inženýrstvím včasných fází vývoje PS (definice požadavků, vypracování externího popisu a architektury PS) pomocí softwarové podpory (softwarové nástroje).

Nyní, v případě, že inženýrství celého životního cyklu PS lze také chápat (včetně jeho podpory), avšak pouze v případě, kdy jsou programy částečně nebo plně vytvořeny dokumenty získanými ve stanoveném počátečním fázi vývoje. V tomto případě se technologie případu stala zásadním odlišným od manuálu (tradiční) technologie vývoje PS: nejen obsah technologických procesů se změnil, ale jejich celkově sám.

Momentálně lze charakterizovat počítačová technologie pro vývoj PS

Pomocí softwarové podpory pro vývoj grafických požadavků a PS grafických specifikací,

Automatická generace programů v jakémkoli programovacím jazyce nebo v kódu stroje (částečně nebo úplně),

Prototypování podpory softwaru.

Říká se také, že počítačová technologie vývoje PS je "bezpapírová", tj. Vypočteno pro počítačovou prezentaci softwarových dokumentů.

S jistotou rozlišuje ruční technologie pro rozvoj PS z počítače na tyto funkce je poměrně obtížná. Takže nejvýznamnější v počítačové technologii není přidělena.

Na našich závodech je hlavní rozdíl mezi ruční technologií vývoje PS z počítače následujícím způsobem.

Manuální technologie je zaměřena na vývoj dokumentů stejně chápaných různými vývojáři PS, zatímco počítačová technologie je zaměřena na zajištění sémantického porozumění (interpretace) dokumentů pomocí softwarové podpory výpočetní techniky.

Počítačová prezentace dokumentů neznamená takové porozumění. Zatímco sémantické pochopení dokumentů poskytuje softwaru podporovat schopnost automaticky vytvářet programy a potřebu zajistit takové porozumění, což je žádoucí a různé grafické formy vstupních dokumentů. To je přesně to, co vám umožní racionálně změnit kombinaci technologických procesů vývoje a udržování PS.

Z diskuse o podstatě výpočetní techniky můžete pochopit změny v životním cyklu PS.

Pokud se při použití ruční technologie, hlavní úsilí o rozvoj PS byly provedeny ve fázích programování (kódování) a ladění (testování), pak při používání výpočetní techniky - v raných fázích vývoje PS (definice požadavků a funkční Specifikace).

Současně se povaha dokumentace významně změnila: namísto celého řetězce neformálních dokumentů zaměřených na přenos informací od zákazníka (uživatele) do různých kategorií vývojářů, je generován prototyp PS, který podporuje vybrané uživatelské rozhraní, a formální funkční specifikace dostačující pro automatická syntéza (generace) PS programů (nebo alespoň významnou část).

Současně bylo možné automaticky generovat část dokumentace nezbytné pro vývojáře a uživatele. Namísto ručního programování (kódování) - automatické generování programů, která nečiní nezbytné stand-all-all ladění a testovací programy: místo toho dodává dostatečně hluboké automatické ovládání sémantické dokumentace.

Významně mění povahu doprovodu PS: Všechny změny developer-with-manager jsou prováděny pouze ve specifikaci (včetně prototypu), zbývající změny v PS se automaticky provádějí.

S ohledem na uvedený v úvahu pS životní cyklus pomocí počítačové technologie Lze předložit následujícímu schématu (Obr. 16.3).

Obr. 16.3. Software životní cyklus při použití počítačové technologie.

Prototyping.umožňuje nahradit nepřímý popis interakce mezi uživatelem a PS s ruční technologií (při určování požadavků na PS a externí popis PS) přímo vyberte uživatele metody a stylu této interakce s fixací všech potřebných částí.

V této fázi, v této fázi, přesný popis uživatelského rozhraní, srozumitelná softwarová podpora počítačové technologie a s odpovědnou účastí uživatele: vývojář zobrazuje uživatele na monitoru Různé funkce a uživatel vybere možnosti přijatelné pro IT, Uživatel, který používá vývojář, zavádí označení informačních objektů zpracovávaných nimi a operací, vybírá způsob, jak přistupovat k nim a váže je různými okny, menu, virtuální klávesnice atd.

To vše je založeno na přítomnosti zakázkové skořápky v softwarové podpoře s rozsáhlou knihovnou polotovarů různých fragmentů a částí obrazovky. V důsledku těchto akcí se stanoví skořápka PS - horní kontrolní úroveň PS. Takové prototypování se zdá být nejlepším způsobem, jak překonat bariéru mezi uživatelem a vývojářem.

Vývoj specifikací Rozpadat se do několika různých procesů.

Pokud vyloučíte počáteční fázi vývoje specifikací (definice požadavků), pak tyto procesy používají metody vedoucí k vytvoření formalizovaných dokumentů, tj. Byly použity jazyky formalizovaných specifikací. Zároveň jsou široce používány grafické metody specifikací, které vedou k vytváření různých schémat a diagramů, které jsou dostatečně formalizovány strukturou informačního média a struktury kontroly PS. Takové struktury jsou vázány fragmenty popisů dat a programů prezentovaných na algebraických specifikacích (například použití provozní nebo axiomatické sémantiky) nebo logických specifikací (na základě logického přístupu k specifikaci programu). Tyto specifikace umožňují převážně nebo plně automaticky vytvářet programy.

Automatizované specifikace

Programovací technologie Instrumentální systémy.

Pro podporu počítačové podpory pro vývoj a údržbu velkých PS s dlouhým životním cyklem se používají instrumentální systémy programovací technologie.

Programovací technologický přístrojový systém je integrovaný soubor softwarových a hardwarových nástrojů podporujících všechny procesy vývoje a udržování velkých PS po celou dobu životnosti v rámci určité technologie.

Z této definice vyplní následující hlavní rysy této třídy podpory počítače: ·

složitost, ·

formalizace kolektivního vývoje, · \ t

technologická jistota, ·

integrace.

Složitost počítačové podpory znamená, že pokrývá všechny procesy rozvoje a udržování PS a že produkty těchto procesů jsou dohodnuty a vzájemně související. Systém je tedy schopen poskytnout alespoň kontrolu úplnosti (úplnost) vytvořené dokumentace (včetně souboru programů) a konzistence jeho změny (verze). Skutečnost, že počítačová podpěra a fáze PS doprovodí znamená, že systém musí podporovat práci okamžitě s několika variantami PS zaměřené na různé podmínky pro použití PS a na různých zařízeních spojených s ním, tj. Musí zajistit správu konfigurace PS.

Orientace na kolektivní rozvoj To znamená, že systém by měl podporovat management (management) týmu a pro různé členy tohoto týmu poskytnout různá práva pro přístup k různým fragmentům technologických procesů.

Technologická jistota počítačová podpora To znamená, že jeho složitost je omezena na rámec konkrétní programovací technologie. Programovací technologie Instrumentální systémy jsou poměrně velké a drahé PSS, aby byly odůvodněny jejich instrumentální přetížení. Sada nástrojů zahrnutých v nich je proto pečlivě vybráno s přihlédnutím k potřebám předmětu použitých jazyků a vybrané programovací technologie.

Integrace podpory počítače znamená:

Integrace podle údajů

Integrace uživatelským rozhraním,

Integrace akcí (funkce),

Integrace podle údajůto znamená, že nástroje pracují v souladu s pevným informačním schématem (model) systému, který určuje závislost různých datových fragmentů (informačních objektů) od sebe navzájem.

Integrace uživatelského rozhraní To znamená, že všechny nástroje jsou kombinovány s jedním uživatelským rozhraním.

Integrace podle akcí To znamená, že nejprve má systém běžné části všech nástrojů a za druhé, některé nástroje při provádění jejich funkcí může přistupovat k ostatním nástrojům.

S ohledem na diskutované vlastnosti instrumentálního systému programovacího technologie můžete přidělit jejich hlavní komponenty:·

databáze vývoje (úložiště), · \ t

toolkit, ·

rozhraní.

Úložiště je centrální počítač skladování informací týkajících se projektu (vývoje) PS během celého životního cyklu.

Toolkit je soubor nástrojů, které definují schopnosti poskytované vývojářským týmem. Obvykle je tato sada otevřená: kromě minimální sady (vestavěné nástroje) obsahuje prostředky expanze (importované nástroje) a strukturované, skládající se z některé běžné části všech nástrojů (jádrů) a strukturálních (někdy hierarchicky příbuzných ) třídy nástrojů.

Rozhraní jsou rozdělena

1) zvyk

2) Systémová.

Uživatelské rozhraní Poskytuje přístup k vývojářům s nástrojem Toolkit (příkazový jazyk atd.), Systém je implementován skořápkou.

Systémová rozhraní Poskytovat interakci mezi nástroji a jejich společnými díly. Systémová rozhraní jsou přidělena jako architektonické komponenty v důsledku otevřenosti systému - jsou nutné používat nové (importované) nástroje obsažené v systému.

Nejběžnější architektura nástroje systému programovací technologie je prezentována na Obr. 16.4.

Rozlišovat dvě třídy programovací technologie nástrojů:

1) Systémy pro podporu projektů a

2) Jazyk a závislé instrumentální systémy.

Systém nástrojů pro podporu projektů- Jedná se o otevřený systém schopný podporovat vývoj PS v různých programovacích jazycích po vhodném rozšíření vybraných jazykových nástrojů. Takový systém obsahuje jádro (zejména přístup k úložišti), soubor nástrojů podporujících management (management) rozvojem PS, nezávisle na programovacích jazykových nástrojích podporujících vývoj PS (textových a grafických editorů, Zpráva generátory atd.), Stejně jako systémové rozšíření systému.

Jazyk a závislý instrumentální systém - Jedná se o systém pro podporu vývoje PS v každém jednom programovacím jazyce, který významně používá specifika tohoto jazyka při organizování jeho práce. Tato specificita může také ovlivnit schopnosti jádra (včetně struktury úložiště) a na požadavky na skořápku a nástroje.

Příkladem takového systému je podpora programování na ADE (APSE).

Obr. 16.4. Obecná architektura programovací technologie Instrumentální systémy.

Instrumentální software - Software určený pro použití v návrhu, vývoji a podpoře programů.

V procesu studia předmětu byly zkoumány prostředky vytváření virtuálních exkurzí. Jako způsob vytváření virtuální exkurze byly zkoumány:

Kpresenter je program pro přípravu bezplatného prezentace, který je součástí projektů KOFFICE a KDE. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 6.

Obrázek 6- Kpresenter.

Adobe Photoshop je vybrán z řady dalších programů (Paint, Paint.Net, Photoshop Online atd.) Vzhledem k tomu, že je velmi jednoduché při učení a použití. Došlo k velkému počtu video tutoriálů na něm, a kromě toho vstupuje do studijního programu. S ním bude beze změny. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 7.

Obrázek 7- Adobe Photoshop.

Microsoft Paint - multifunkční, ale zároveň poměrně snadno použitelný rastrový grafický editor společnosti Microsoft, který je součástí všech operačních systémů Windows, počínaje prvními verzemi. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 8.

Obrázek 8- Barva.

je bezplatný rastrový grafický editor pro systém Windows NT, na základě rozhraní .NET Framework. Aplikace začala jako projekt vyvinutý skupinou studentů Washington University pro Microsoft Windows pod vedením společnosti Microsoft. je napsán v C #, s některými C ++ se používají při instalaci a integraci s skořápkou.

Photoshop Online je bezplatný internetový zdroj umístěný na adrese Grafický editor, který je vybaven velkým počtem příležitostí. Aplikace, která umožňuje vytvářet různá anxchange akce a zpracování obrazu. Mezi takové akce patří: Barevná hamma Zpracování, instalace a ráno. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 9.

Obrázek 9- Photoshop Online.

Microsoft Office Word 2003 je textový procesor určený k vytvoření, zobrazení a úpravě textových dokumentů, s místní aplikací nejjednodušších forem algoritmů tabulkových matric. Microsoft je vydán jako součást balíčku sady Microsoft Office. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 10.

Obrázek 10- Microsoft Office Word 2003.

Microsoft Power Power je program pro vytváření a provádění prezentací, které jsou součástí Microsoft Office a přístupné v redakci pro operační systémy Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 11.

Obrázek 11- Power Power.

Microsoft Ice Autopano Giga, Ulead Cool 360, továrna Panorama, PtGui Pro v souvislosti s jednoduchostí použití a skutečností, že je zdarma. Chcete-li kombinovat fotografie do panorama, stačí je jednoduše přesunout do pracovního prostoru programu a pak program funguje automaticky. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 12.

Obrázek 12 - Microsoft ICE.

Autopano Giga - celý proces při vytváření je plně automatizován: Samotné se přizpůsobí a vyvážit jas a barvu, fragmenty automaticky vyhledají fotografii na uživateli zadaném ve složce určené uživatelem. Jedná se o konzistentní množství formátů (včetně surového formátu). Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 13.

Obrázek 13 - Autopano Giga.

PtGui Pro je komerční (podmíněný) počítačový program pro vytváření panoramatických fotografií, vyvinutých a podporovaných Nizozemským Nizozemským společnostem New House Internet Services z Rotterdamu. Zpočátku byl PTGUI grafickým rozhraním na sadu nástrojů pro bezplatné nástroje panorama (z nichž název programu následuje a název programu), novější verze programu fungují na svém vlastním algoritmu pro šití fotografií. Programové rozhraní je zobrazeno na obrázku 14.

Obrázek 14 - Ptgui Pro.

Microsoft Office SharePoint Designer 2007 - Program je snadno ovladatelný a platí zdarma. Program má širokou škálu funkcí, zejména může automaticky odesílat změny provedené vývojářem webu ke zdrojovým textům v reálném čase. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 15.

Obrázek 15 - Microsoft Office SharePoint Designer.

Pano2VR je nejjednodušší z jiných možností (foto warp, turwweaver, panorama2Flash, pano2QTVR zdarma, JATC, EasyPano Studio Pro) známých programů s takovými schopnostmi poměrně trochu a americká společnost American Corporation American Company je v tom považována za bezpodmínečnou lídr oblast (http: // www. což je autorem technologie virtuálních zájezdů. Proto je to jeho softwarové produkty nejčastěji používány při vývoji výletů, včetně v Rusku. Existují však velmi zajímavé alternativy jiných společností, které také umožňují získat vynikající výsledky, ale je to mnohem méně.

EasyPano Studio balíček obsahuje dva softwarové moduly: Panowareer a Tourweaver. První z nich je sférická panoramatická stapler 360-360, který je možný jak v plně automatickém, tak v ručním režimu, a druhá vám umožňuje kombinovat panorama, stejně jako další informace ve virtuálních prohlídkách. Aplikace Tourweaver lze použít nejen ve svazku s Panowarverem, ale také autonomně, protože je podporován dovozem panoramat vytvořených v jiných kanalizaci. Například můžete importovat válcové panoramata získaná v panoramatické továrně nebo panorama generované ve 3D balíčcích, zejména v 3D Studio Max. Kromě toho je možné importovat panoramata z digitálních panoramatických komor Kaidan "S 360 jedna VR, Pancan, kolo kolo a další. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 16.

Obrázek 16 - 360 stupňů Suite Freedom Developer.

SP_VTB, SP_STITCHER - Sférické panorama se specializuje na vývoj softwaru pro vytvoření různých typů panoramat a jejich kombinování na virtuální prohlídky, ale v našem případě je největším zájmem sešívačka obrázků v Panoramě Sp_Statitcher a Sp_vtb Virtual Tur Builder. Jsou dodávány jako samostatné aplikace, ale při vývoji virtuálních zájezdů se navzájem doplňují, protože SP_VTB vám umožní vytvářet výlety pouze na základě panorarů ve formátu SPF získané v prostředí SP_STITCHER. Obě aplikace jsou poměrně jednoduché v aplikaci, a podrobná dokumentace doprovázející, několik rybiese sad pro testování prošití a zkušební virtuální turné se rychle vypořádat s jemností práce. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 17.

Obrázek 17 - SP_VTB, SP_STITCHER.

Interaktivní studio IPIX, IPIX Real Estate Průvodce, IPIX I-Linker - jako aplikace pro vytváření virtuálních prohlídek IPIX nabízí software IPIX I-Linker 3.1 a IPIX Multimedia Toolkit software, což má smysl použít pouze v balíčku s stehem IPIX, protože obě aplikace jsou nakonfigurovány tak, aby aplikovány iPix-panoramata. Interaktivní studio IPIX a Průvodce IPIX nemovitostí mohou být zapojeny jako programy prošívání. Programové rozhraní je uvedeno na obrázku 18.

Obrázek 18 - SP_VTB, SP_STITCHER.

No, skutečný program Pano2VR pro výrobu virtuálních 3D panorarů, nový produkt poskytne veškerý potřebný moderní možnosti reprezentace obsahu založené na technologii Flash. Kromě postprodukce můžete také vyrábět texturní transformace (volba je velká) a vytvoření náhledu (miniatury). Nový koncept je přepsán od nuly, bylo přidáno obrovské množství zlepšení a příležitostí. Ačkoli program, jako dříve, také podporuje konverzi na formát QTVR, stále hlavní důraz v tomto vydání byl proveden na technologii Flash. Příloha, převést sférické nebo válcové panoramatické snímky do formátů QuickTime VR (QTVR) nebo Adobe Flash 8 a Flash 9/10 (SWF). S možností vytváření vlastních vzorů pro panoramata, tlačítka, přidat animaci a zvuk, automatické otáčení. Rozhraní programu je zobrazeno na obrázku 19.

Obrázek 19 - Pano2VR.

Pano2VR:

Náplasti. Umožňuje dynamickou korekci zdrojového obrazu. Můžete si vybrat oblast Panorama a exportovat jej do softwaru pro úpravu obrázků. Podporuje možnost upravovat pouze vybrané oblasti, které musí být opraveny a zbytek obrazu není ovlivněn.

Editor kůže. Schopnost vytvořit vlastní šablonu pro panorama. Můžete přidat vlastní tlačítka a grafiku, design. Můžete také přidat animaci a zvukové efekty do šablony.

Zvukový editor. Schopnost přidat různé zvuky do panorama.

Export flash. Export panoramat, včetně všech grafických prvků ve formě jednoho formátu souboru SWF. To značně zjednodušuje umístění panorama v systému pro správu obsahu, nebo jej vložte do blogu. Cylindrický, stejně jako kubická panoramata lze automaticky otáčet s volbou směru pohybu, rychlosti a zpoždění. Panorama může obsahovat "horké skvrny", stejně jako předem definované nebo plně přizpůsobitelné vzory. Vestavěný editor šablony také umožňuje přidat karty, odkazy, loga a další informace do panorama v uživatelsky přívětivě.

Quicktime VR Export. Schopnost exportovat válcové a kubické panoramata do formátu Quicktime VR.

Adobe Flash Player je program díky, že se zobrazí exkurze, další možnosti jsou možné (Java-odvolání zaznamenané na CD je prohlíženo pomocí speciálních prohlížečů exkurze), ale díky značce Adobe a rozšířenému hráči Flash Player se použije

Share Point Designer 2007 -WYSIWYG HTML-free editor a program pro web design od společnosti Microsoft, výměna za Microsoft Office FrontPage a část rodiny SharePoint. Jedná se o jeden ze součástí balíčku Microsoft Office 2007, ale není součástí žádného z kancelářských sad (nastaveno samostatně). Přechod na jméno z aplikace FrontPage do služby SharePoint Designer je spojen s jeho účelem: vytvoření a návrhu webových stránek společnosti Microsoft SharePoint. Návrhář SharePoint má stejný motor HTML oblečení jako web Microsoft Expression a nespoléhá se na Internet Explorer Trident Engine, který je méně slučitelný s obecnými normami.

Yandex Internet je nejmodernější a proto vyšší a slibný prohlížeč. Bude testována na výlety, volba byla provedena z různých možností: Google Chrome (obrázek 2), Chromium (obrázek 22), chrom z YanDEX (obrázek 23), Microsoft Internet Explorer (Obrázek 24), Mozilla Firefox (obrázek 24), Obrázek 25), Opera (obrázek 26), YANDEX (obrázek 20), atd.

Obrázek 20 - Prohlížeč Yandex.

Obrázek 21 - Google Chrome.

Obrázek 22 - Opera.

Obrázek 23 - Chromium.

Obrázek 24 - Chrome z Yandexu.

Obrázek 25 - Internet Explorer.

Obrázek 26 - Mozilla Firefox.

Následující programy jsou vybrány ze seznamu instrumentálních prostředků z níže uvedených důvodů.

Zdůvodnění volby instrumentálních prostředků vývoje a softwaru

Na základě studia instrumentálních prostředků k rozvojovému softwaru jako instrumentálních prostředků k rozvoji virtuální exkurze ve škole č. 2 bude použit:

Adobe Photoshop CS3 je schopen pracovat s velkým počtem formátů, vytvářet, uložit, upravovat obrázky do varia různými způsoby. Multifunkční grafický editor, protože nemůže být vhodný pro přesnější výsledek kombinování fotografií v panorámě.

Microsoft ICE verze 1.4.4.0 - Program je nutný pro kombinování množství jednotlivých fotografií jednoho objektu se správnou sekvencí v jednom panoramatickém obrazu.

Pano2Vr verze 4.1.0 Pro - program pro sjednocení panorama na výletech.

Adobe Flash Player 13 plugin je volný program pro zobrazení exkurze.

Yandex Internet 14.4.1750.13414 - nejvýkonnější, pohodlný a rychlý prohlížeč.

Sdílení bodu Designer 2007 je bezplatný program pro úpravy webových stránek, editor HTML a program webového designu od společnosti Microsoft, náhradu za Microsoft Office FrontPage a část rodiny SharePoint.

Microsoft Word - textový editor a editor dokumentů. To ovlivňuje jeho funkčnost a schopnost používat, je schopen pracovat s různými formáty.

Microsoft Office PowerPoint je součástí sady Microsoft Office. To umožnilo, aby PowerPoint se stal nejběžnějším celosvětovým programem k vytváření prezentací. Prezentační soubory PowerPoint jsou často dodávány uživateli programu do jiných počítačů, což znamená nezbytnou kompatibilitu s nimi konkurenty.

Vybrané vývojové nástroje byly zkoumány a instalovány na počítači. Vývoj softwaru bude prováděn s jejich pomocí.

Hlavní fáze vývoje softwaru jsou přidělovány a charakterizovány. Pro každý stupeň jsou popsány prostředky, které mohou být použity k dosažení cíle fáze.

1. Terminologie

Před pokračováním s ohledem na vývojové nástroje, které lze použít k vytvoření programů, je nutné určit základní pojmy, podmínky, které budou použity v článku. V souladu s předmětem článku ze základního období pro nás je samozřejmě "prostředky k rozvoji programů." S odkazem na oblast vývoje softwaru může tato definice zní následovně:

Nástroje pro vývoj softwaru - Sada technik, metod, technik, stejně jako sadu nástrojů (kompilátory, aplikační / systémové knihovny atd.), Který vývojář používá k vytvoření programu programu, který splňuje zadané požadavky.

S touto definicí bude termín "vývoj programu" zní následovně:

Vývoj softwaru – složitý Proces, jehož hlavním účelem je vytvoření, podpora programového kódu, což zajišťuje nezbytnou úroveň spolehlivosti a kvality. Pro dosažení hlavního účelu rozvojových programů se používají nástroje pro vývoj softwaru.

2. DEVÁTNÍ AKTIVACE POUŽÍVANÉ V RŮZNÝCH STAGES DIVILU PROGRAMU.

V závislosti na prostoru předmětu a úkolů před vývojářům může být rozvoj programů poměrně komplikovaný, fázový proces, ve kterém je zapojen velký počet účastníků a různé finanční prostředky. Aby bylo možné zjistit, kdy a v jakých případech, jaké finanční prostředky jsou použity, vyberte hlavní fáze vývoje softwaru. Následující fáze vývoje jsou největším zájmem o otázky zvažované otázky:

Navrhněte aplikaci. Implementace aplikace kódu programu. Testování aplikace.

Zde jsou vědomě vynechány etapy související s psaní technického úkolu, plánování načasování, rozpočtu atd. Důvodem je, že v těchto fázích se vzácným výjimkou se prakticky nepoužívají specifické vývojové nástroje.

2.1 Prostředky pro aplikaci

V konstrukční fázi aplikace, v závislosti na složitosti programového produktu, který je vyvíjen, přímo závisí na požadavcích, provádí se následující projektové úkoly:

Analýza požadavků. Vývoj budoucí softwarové architektury. Vývoj zařízení hlavní složky softwaru. Vývoj rozložení uživatelského rozhraní.

Design Výsledek je obvykle "náčrtek projektu" nebo "softwarová architektura dokument" (dokument software architektura). Úloha "Analýza požadavků" se obvykle provádí pomocí metod systémologie (analýza a syntéza) s přihlédnutím k odborným zkušenostem návrháře. Výsledkem analýzy je obvykle smysluplný nebo formalizovaný model programu provozu programu. V závislosti na složitosti procesu mohou být pro složitost těchto modelů aplikovány různé metody a pomocné prostředky. Obecně platí, že následující zápisy se obvykle používají k popisu modelů (softwarové nástroje se používají v závorkách, které lze použít k získání modelů):

BPMN (Vision 2003 + BPMN, Acualuogic BPMN, Eclipse, Sybase Power Designer).

Blokové schémata (vize 2003 a mnoho dalších).

Er diagramy (Visio 2003, Erwin, Sybase Power Designer a mnoho dalších).

UML diagramy (Sybase Power Designer, Rational Rose a mnoho dalších).

magnety, mat-modely atd.

Někdy, když je naprogramovaný výrobek vyvinutý, je navržen tak, aby automatizoval jakoukoliv komplexní činnost, úkol analýzy (modelování) se provádí před technickými požadavky na budoucí produkt. Výsledky analýzy umožňují vytvářet podstatné požadavky na jednu nebo jinou funkčnost vyvíjení programu a vypočítat skutečné přínosy provádění vyvíjení produktu. Kromě toho se ukázalo, že podle výsledků analýzy jsou počáteční cíle a úkoly automatizace zásadně změněny nebo podle výsledků hodnocení efektivity a implementace vývoje se výrobek nevyvíjeje.

Účelem druhého a třetího úkolu z výše uvedeného seznamu úkolů je vývoj modelu (popis) budoucího systému, který je pochopitelný pro kodér - osoba, která píše kód programu. Jaký druh programovacího paradigmatu (programovací paradigma by měl být také považován za způsob vývoje), musí být použit při psaní programu. Jako příklad musí být hlavní paradigmaty získány následovně:

Funkcionální programování;

Strukturální programování;

Imperativní programování;

Logické programování;

Objektově orientované programování (prototypování; třídy; subjektivní orientované programování).

Jeho výběr z velké části závisí na zavedených zvyklostech, zkušenostech, tradicích, nástrojích, které mají tým vývojářů. Někdy je vyvinutý softwarový produkt tak komplikovaný, že různé paradigmaty se používají k řešení řady úkolů v různých komponentách systému. Je třeba poznamenat, že volba jednoho nebo jiného přístupu ukládá omezení prostředků, které mají být aplikovány na fázi implementace programového kódu. Výsledkem řešení tohoto úkolu, v závislosti na přístupu, může být (v závorkách poskytují softwarové nástroje, které lze použít k jejich příjem):

graf třídy, atd. (Race Rose, Sybase PowerDisigner a mnoho dalších).

popis konstrukčních modulů a jejich softwarového rozhraní (například Sybase PowerDisigner a mnoho dalších).

Vývoj rozložení uživatelského rozhraní znamená vytvoření vizuálního znázornění toho, jak budou tyto nebo jiné video telefony vypadat, systém Windows v aplikaci je vyvinuta. Řešením tohoto úkolu je založeno na používání finančních prostředků projektant, které nebudou v tomto článku zohledněno.

2.2 Implementace kódu znamená

Na implementaci programového kódu je jednotlivá složka programu zakódována v souladu se vyvinutým technickým projektem. Prostředky, které lze aplikovat do značné míry závisí na tom, které přístupy byly použity během návrhu a navíc na stupni workshopu technického projektu. Mezi prostředky k vypracování programového kódu však by měly být rozlišovány následující hlavní typy fondů (příklady finančních prostředků jsou uvedeny v závorkách): Metody a metody algoritmu.

programovací jazyky (C ++, C, Java, C #, PHP a mnoho dalších);

uživatelské rozhraní nástroje (MFC, WPF, Qt, GTK + atd.)

ovládací prvky programového kódu (CVS, SVN, VSS).

nástroje pro spustitelný kód (MS Visual Studio, GCC a mnoho dalších).

nástroje pro správu databází (Oracle, MS SQL, Firebird, MySQL a mnoho dalších).

debuggery (MS Visual Studio, GDB atd.).

2.3 Programové testovací prostředky

Hlavními úkoly testování je kontrolovat shodu funkčnosti programu vyvinutého počátečním požadavkům, jakož i identifikaci chyb, které jsou v průběhu programu výslovně nebo implicitně projeveny. Mezi hlavní práce na testování lze rozlišit následující:

Testování selhání a obnovy.

Funkční testování.

Bezpečnostní testování.

Testování interakce.

Testování procesu instalace.

Testování použitelnosti.

Konfigurace testování konfigurace.

Zátěžové testování.

Mezi hlavními typy prostředků, které lze použít k provedení dokončené práce, může být uvedeno následovně:

nástroje pro analýzu kódu, profilování (Průvodce kódem - Parasoft, očistit - racionální softwre. Zkušební pokrytí - sémanta atd.);

funkční testovací zařízení (test - Parasoft, Qacienter - Compuware, Borland Silktest atd.);

prostředky pro testování výkonnosti (výkon Qacenter - compeuware atd.).

3. Závěr

Proces vývoje programu je složitý proces a co znamená, že je nutné aplikovat do značné míry závisí na úkolech před vývojářům. V nezávislosti, úkoly vývoje nemohou být omezeny pouze souborem některých nástrojů, je také nutné zahrnout metody, techniky, přístupy a vše, co se používá k vytvoření programu, který splňuje specifikované požadavky.

Leave a Comment