Software pro vývoj webových aplikací Jak budovat kariérní vývoj softwaru

by Lukáš Bílek

Profesionální software pro vývoj webových aplikací -

S tím, jak se internet stává stále důležitější součástí našeho každodenního života, se kariérní vyhlídky profesionálního vývojáře softwaru stále zlepšují.

Podle Úřadu pro statistiku práce USA má zaměstnanost webových vývojářů růst až o 20 procent do roku 2022.

Zdroj obrázku:

Úloha profesionálního softwaru pro vývoj webových aplikací zahrnuje vytváření webových stránek, jejich udržování funkčnosti a v případě potřeby jejich aktualizaci. Chcete-li to provést, musíte znát koncepty a teorie webového designu a znalosti v programovacím jazyce nebo dvou.

Musíte také vědět, jak se spojují různé prvky webových stránek, jako jsou webové aplikace, databáze a servery. Vývojář webu by navíc měl být schopen předpovídat, jak uživatelé interagují s webem, a vytvořit rozhraní pro optimální výkon webu za všech podmínek.

Jak si dokážete představit, profesionál v oblasti vývoje webových aplikací vyžaduje silnou komunikaci i technické dovednosti. K pochopení potřeb klientů a technických potřeb k převedení těchto potřeb do reality jsou potřebné komunikační dovednosti.

Školení, které se stane profesionálem pro vývoj webových aplikací

Softwarový vývojář může pocházet z jakéhokoli vzdělávacího prostředí. Existuje jen velmi málo překážek vstupu, přičemž mnoho současných profesionálů je samouk.

Pokud máte know-how, zájem a odhodlání, můžete také vstoupit do oblasti softwaru pro vývoj webových aplikací. Někteří klienti hledají vývojáře s vysokoškolským vzděláním nebo příbuzným titulem, ale většina místo toho klade důraz na dovednosti a výkon.

Znalost programování je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších požadavků na vývojáře webu. Software pro vývoj webových aplikací nebo vzdělávací program v oblasti informatiky by vám měl poskytnout dobrý přehled o programování.

Softwarové programy pro informatiku a vývoj webových aplikací

Programy informatiky se zaměřují na výuku počítačové architektury, výpočetní teorie, objektově orientovaného programování a datových struktur.

Poskytují vám dobrý teoretický základ, ale webový vývojář musí být schopen se dostat dolů a kódovat v jazycích, které se aktuálně používají při vývoji webových stránek. To vyžaduje nezávislé učení a spoustu praxe.

Softwarové programy pro vývoj webových aplikací jsou zatím dostupné jako přidružené nebo vysokoškolské studijní programy. Pokrývají základy programování a kódování v určitých jazycích, jako je JavaScript, CSS a HTML, které se často používají k vytváření webových stránek.

Programy také pokrývají jazyky na straně serveru, jako je PHP a programování databází. Některé softwarové programy pro vývoj webových aplikací na vysoké škole se zaměřují také na pokročilá témata, jako je systém správy obsahu, dynamická webová aplikace, vývoj mobilních aplikací, cloud computing, zabezpečení aplikací, řízení projektů a interakce člověk-počítač.

Učení webdesign

Odborníci na vývoj webových nástrojů často pracují na back-end struktuře webových stránek, ale učení front-end web design může být obrovské plus.

Webový design obvykle zkoumá použitelnost a vizuální přitažlivost webové stránky a návrháři se zaměřují na to, jak uživatelé interagují s webovými stránkami a vytvářejí webové stránky, které zaměřují pozornost diváka na nejdůležitější aspekty.

Jako profesionál v oblasti nástrojů pro vývoj webových aplikací se můžete buď rozhodnout pro krátké kurzy nebo studijní programy v oblasti webdesignu, nebo si projít zdroje, které jsou k dispozici online pro některé samostatně se učící webdesigny, abyste posílili své dovednosti.

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro studijní program nebo krátký kurz nástrojů pro vývoj webových aplikací, informatiky nebo webdesignu, je důležité si uvědomit jednu věc: být profesionálním vývojářem softwaru pro web je neustálý proces učení.

Většina vývojářů webu investuje čas do výuky nových technologií a jazyků, a to i při vysokoškolském vzdělávání. Jako webový vývojář se můžete dozvědět nejnovější triky obchodu z knih nebo online komunit, nebo jednoduše vyzkoušet nové triky obchodu vytvořením nového webu nebo aplikace.

Požadavky na certifikaci a licenci

Být profesionálním nástrojem pro vývoj webových aplikací nevyžaduje žádnou licenci ani certifikaci, i když existuje spousta certifikátů, které vášmu životopisu výrazně posílí.

Vývojáři mohou získat certifikaci v programovacích jazycích, jako je HTML5, Java, PHP, Python, JavaScript nebo Ruby. Mohou také vykonávat certifikaci v různých vývojových platformách a prostředích.

Kolik času investovat?

Rychlé vyhledávání online vám poskytne spouštěcí kampaně a programy pro vývoj webových aplikací, které tvrdí, že pokrývají konkrétní programovací jazyky během několika týdnů. Mějte však na paměti, že by to zahrnovalo většinou jen teoretické znalosti.

Praktické dovednosti v kódování v jednom nebo více programovacích jazycích mohou zvládnout dlouhou dobu. Mnoho vývojářů softwaru pro vývoj webových aplikací se zajímalo o programování v mladém věku a od té doby začali zdokonalovat své dovednosti.

Existuje však mnoho dalších, kteří se posunuli k softwaru pro vývoj webových aplikací mnohem později, čímž si vyvinuli čas a úsilí na rozvoj svých dovedností. I když se doba potřebná k získání potřebných dovedností může u jednotlivých osob lišit, obvykle trvá přibližně rok, než získají dostatek znalostí pro vstup do oblasti softwaru pro vývoj webových aplikací.

Doporučené kurzy

Online kurz o XML

Online školení CCNA

Program v systému UNIX a Linux

Online školení o HTML 5

Začínáme

Nyní, když víte, co to znamená stát se profesionálním vývojářem softwaru pro vývoj webových aplikací, se podíváme na nástroje a zdroje, které potřebujete, abyste se sami stali jedním z nich.

Nástroje příkazového řádku

Jako profesionál nástrojů pro vývoj webových aplikací musíte používat příkazový řádek pohodlně. Pokud vás zajímá, co je příkazový řádek, jedná se o textové rozhraní, které používá textové příkazy k dosažení stejné funkce jako grafické uživatelské rozhraní (GUI), což je, když pomocí myši procházíte a ovládáte počítač. Příkazový řádek můžete otevřít prostřednictvím systému Cygwin ve Windows nebo terminálu v systému Linux nebo Mac.

Vývojové prostředí

Odborník na vývoj webových nástrojů musí mít také vývojové prostředí, které bude zahrnovat všechny softwarové nástroje potřebné pro vaši práci. Nejdůležitějším nástrojem pro vaše vývojové prostředí bude textový editor.

Textové procesory jako Microsoft Word a OpenOffice nejsou vhodné pro psaní kódu, protože by spolu s textem bylo uloženo mnoho dalších formátovacích dat.

Nejlepším textovým editorem pro webového vývojáře by byly ty, které mají funkčnost specificky pro vývoj softwaru, nebo Integrated Development Environments (IDE). Sublime Text je příkladem skvělého textového editoru s knihovnou rozšíření a pluginů. Mezi další možnosti patří Eclipse, TextMate a Emac.

Učení HTML a CSS

Abyste mohli přejít na pokročilejší vývojové prvky nebo aplikace, musíte znát HTML a CSS, které se používají k vývoji základních statických webových stránek.

Pokud se chcete učit starým školním způsobem, můžete se rozhodnout pro školy w3 z webového konsorcia W3, které stanoví standardy pro oba kódy. Další dobrou volbou pro začátečníky je Treehouse, což je platforma, která rozděluje webové technologie na testovatelné a spravovatelné komponenty.

JavaScript a jQuery

JavaScript a JQuery jsou nezbytnými součástmi moderních webových stránek. Většina z toho, co vidíte na dnešních webových stránkách, je spuštěna nebo ovlivněna některým z těchto jazyků.

Obrázkové galerie, formuláře pro automatické vyplňování, přepínací tlačítka a další takové součásti závisí na JavaScriptu nebo jQuery. Jednoduchá domovská stránka Google je ve skutečnosti postavena spíše na JavaScriptu než na HTML.

JavaScript se může chvíli učit, ale mělo by to být jednodušší, pokud již znáte HTML. K dispozici je také spousta bezplatných zdrojů pro online výuku jazyka, včetně w3school a Treehouse znovu. Můžete se také rozhodnout pro krátkodobé programy, které se budou učit jazyk, ale důležité je pokračovat v tréninku.

Ruby on Rails

V tuto chvíli byste měli být obeznámeni s HTML, CSS a JavaScriptem, stejně jako s příkazovým řádkem. Se znalostí těchto prvků pod opaskem je nyní čas skočit do něčeho trochu náročnějšího: Ruby on Rails.

Samotný Ruby je jednoduchý, ale elegantní programovací jazyk a Rails je rámec, který propojuje webové stránky s databází, kde jsou uloženy všechny informace.

Je to dostatečně jednoduchý koncept a znalost jiných programovacích jazyků by měla poskytnout dobrý základ pro výuku tohoto konkrétního jazyka. Mnoho dnešních nejpopulárnějších webů používá Ruby on Rails, jako je Twitter.

Existuje mnoho tutoriálů a dalších zdrojů, které vás provedou Ruby on Rails, jako je 15minutový výukový program Try Ruby pro začátečníky a online verze Ruby Koans.

Mezi další možnosti patří Rubymonk, který se řídí stejným pojmem jako Ruby Koans a zároveň zvyšuje porozumění jazyka na další úroveň.

Výukový program Rails je také dobrou volbou, ale vychází z předpokladu, že Rubyho znáte. Pokud tak učiníte, tento tutoriál vás provede procesem vývoje webové aplikace podobné Twitteru.

Představuje klíčové koncepty Ruby on Rails, jako jsou aplikace Test Driven Development a Model-View-Controller. Přidejte své znalosti programování CSS a HTML a do konce toho můžete nasadit plně funkční a elegantní aplikace Rails.

Pokud se chcete naučit programovat zábavným způsobem, můžete se rozhodnout pro Rails for Zombies. Toto je také velmi oblíbená možnost, takže byste měli dostat spoustu podpory.

Pro důkladnější přístup k Ruby on Rails si můžete zvolit kurz od vzdělávacích institucí, jako je University of California v Berkeley.

Univerzitní kurz EdX's Ruby on Rails vás seznámí s vytvářením softwaru jako služby, přístupem k API, vývojem řízeným vývojem, Ruby on Rails a dalšími. Předpokládá se však, že již znáte nějaké programování.

Řízení verzí

Na konci tréninku Ruby on Rails byste měli být plně obeznámeni se všemi klíčovými jazyky potřebnými k tomu, abyste se stali profesionály nástrojů pro vývoj webových aplikací: HTML, CSS a Ruby on Rails. Nyní, když víte, že kód, největší část vašeho učení je u konce! Vaše sada dovedností by však nebyla úplná, kdybyste se nedozvěděli o správě verzí.

Řízení verzí vám umožní sledovat aktuální stav vašich souborů, abyste mohli sledovat hlavní změny. Umožňuje také nastavit a přistupovat k bodům obnovení souborů, takže pokud se něco pokazí, můžete se vždy vrátit zpět k nejstabilnějšímu snímku.

K dispozici je mnoho nástrojů pro správu verzí, ale Git vede mezi ostatními nástroji obrovským rozpětím. Git byl napsán stejnou osobou, která začala hnutí Linux s otevřeným zdrojovým kódem.

Projekty můžete ukládat do Githubu, který slouží jako veřejné úložiště kódů. Pokud chcete, aby vaše kódování zůstalo soukromé, můžete také zaplatit měsíční předplatné.

Github také ukládá řadu open source projektů a tento nástroj musíte znát, abyste se stali dobrým profesionálním vývojářským nástrojem.

Další obecné dovednosti

Existuje několik dalších periferních a volitelných dovedností, které můžete rozvíjet, abyste se jako profesionál v oblasti vývoje webových aplikací zdokonalili. Programátoři například používají klávesnici častěji než kterákoli jiná součást počítače. Učení, jak rychle psát a znát další klávesové zkratky, může být velkým přínosem.

Do tohoto okamžiku máte všechny nástroje a znalosti ve svém arzenálu, abyste se stali profesionálním webovým vývojářem. Nyní vše, co musíte udělat, je zdokonalit své dovednosti cvičením kódování a držet krok s novými technologiemi a programovacími jazyky.

Dlouhodobé vyhlídky pro profesionály v oblasti vývoje webových aplikací

Pole nástrojů pro vývoj webových aplikací je rychlé a musíte být připraveni se učit nové technologie, techniky a jazyky, kdykoli to budete potřebovat. Poslední věc, kterou by měl být vývojář, je zastaralá.

Jako webový vývojář můžete pracovat samostatně, získat své vlastní klienty nebo se připojit ke společnosti. V rámci společnosti můžete postoupit na pozice s větší odpovědností a případně se přestěhovat do manažerských rolí.

Nezávislí vývojáři mohou začít s malými klienty a přecházet k těm větším, protože získávají více zkušeností a rozšiřují své portfolio práce. Můžete také soustředit veškeré své úsilí na původní aplikaci nebo spuštění, pokud máte v hlavě skvěle originální nápad.

Jak najít práci jako webový vývojář

Pokud se chcete připojit ke společnosti jako webový vývojář, můžete si vybrat vhodné webové stránky pro zveřejňování pracovních míst, pracovní desky a další obecné nástroje k nalezení vhodných pracovních míst. Můžete také najít pracovní desky výhradně pro konstrukční a vývojové úlohy.

Pokud nemáte předchozí zkušenosti jako webový vývojář, bylo by dobré vytvořit si své portfolio vytvořením vlastního webu. Můžete také vytvořit jednu pro charitativní skupinu nebo rodinu zdarma nebo za sníženou cenu, nebo začít s menší nezávislou prací. Přidejte více malých pracovních míst na volné noze a vytvořte si své portfolio, abyste mohli přilákat větší klienty.

Jak se dozvědět více o tom, že jste profesionálem pro vývoj webových aplikací

Pokud se chcete dozvědět více o profesionálních nástrojích pro vývoj webových aplikací, můžete se vždy obrátit na internet. Webovým vývojářům je věnováno několik komunit a jsou to skvělé zdroje informací, které vás informují o tomto odvětví.

Tyto komunity jsou také skvělým způsobem, jak vyjádřit své pochybnosti a získat pomoc, když ji potřebujete. Tito vývojáři přicházejí ze všech oblastí života s různými úrovněmi zkušeností a může být poučnou zkušeností s nimi diskutovat o poli.

Související články

Byl to průvodce internetem, který se stává stále důležitější součástí našeho každodenního života, kariérní vyhlídky profesionálního vývojáře softwaru se zlepšují. Jedná se o následující externí odkaz související se softwarem pro vývoj webových aplikací.

Leave a Comment