Kolik stojí kvalitní web

by Lukáš Bílek

Kolik stojí kvalitní web

Může to být hodně peněz. A nebo také nemusí. Nejsmutnější na tom je, že cena často neodpovídá tomu, jak složité a náročné jsou Vaše požadavky, ale odvíjí se od přístupu a možností toho, kdo Vám vytvoření webu nabídne. Může se jednat o renomovanou společnost, která má spoustu zakázek a i za základní webovou prezentaci si řekne několik desítek tisíc korun. Nebo Vám stejný web za zlomek ceny zpracuje někdo, kdo se pere o každou zakázku. S kvalitou však cena nemusí mít nic společného ani v jednom z uvedených případů.

Níže uvedené srovnání se nezabývá takovými typy webové tvorby jako jsou automatické služby (Estranky, Webnode) nebo tvorbou webu u známého či kamaráda. Zabývá se pouze srovnáním kvalitně odvedené práce webových agentur nebo profesionálních freelancerů.

V článku „Nechte si upéct dobrý web” popisuji podrobně, co všechno by měl obsahovat kvalitní web a také to, komu byste měli či naopak neměli vytvoření webové stránky svěřit. Nyní se zaměříme na to, jaká je provázanost mezi kvalitním webem a cenou za jeho zpracování.

Trh s weby je tak trochu džungle. Jedna „výhodnější” nabídka střídá druhou a člověk se v nich lehce ztratí. A aby to bylo ještě komplikovanější, laik téměř nemá šanci rozlišit, zda je nabízené řešení kvalitní, nebo znamená vyhozené peníze.

Přestože mám jasnou představu o tom, v jakých cenových relacích se dnes pohybuje práce za kvalitně odvedenou práci webového designu, tak jsem si před napsáním tohoto článku znovu poměrně důkladně prošel způsoby a přístupy jednotlivých agentur či profesionálních freelancerů. A zjistil jsem, že srovnání přece jen nebude tak jednoduché.

Liší se totiž přístupy zpracovatelů webu k účtování jednotlivých etap tvorby webu. Někdo Vám bude účtovat hned první hodinu schůzky s odůvodněním, že již tento čas je profesionální práce, kterou je potřeba zaplatit. Na druhé straně pak někdo zcela jiný počítá s tím, že přípravný čas, který Vám účtovat nebude a může být i v řádu mnoha hodin nakonce nemusí dostat zaplacen vůbec, pokud se ještě před podpisem smlouvy rozhodnete pro konkurenci.

Za jaké služby budu platit?

Pojďme si nejprve rozebrat, co vše celý proces tvorby webu obnáší, bez ohledu na způsoby, jakými mohou být ve výsledku účtovány. Začněme tím, v čem se většina prefesionálů zabývajících se kvalitním zpracovaním webu shodne, tj. oblastmi a posloupností, která by měla být během návrhu a samotném zpracování dodržena.

1. Architektura profesionálního webdesignu

Analýza byznysu, zákazníků a cílů webu. Čas investovaný do pochopení Vaší práce, konkurence, cílů a toho, kdo jsou a jak přemýšlejí Vaši zákazníci.

Čas investovaný do pochopení Vaší práce, konkurence, cílů a toho, kdo jsou a jak přemýšlejí Vaši zákazníci. Návrh architektury a obsahu webu. Tvorba obsahu webu dle toho, co zajímá samotného návštěvníka. Analýza klíčových slov z vyhledávačů Google a Seznam za účelem pojetí webu na míru potřebám Vašich zákazníků.

Tvorba obsahu webu dle toho, co zajímá samotného návštěvníka. Analýza klíčových slov z vyhledávačů Google a Seznam za účelem pojetí webu na míru potřebám Vašich zákazníků. Nákres hlavních funkcí webu před jeho grafickým zpracováním. Jedná se o črty stránek webu s naznačením významu a funkcí jednotlivých prvků na stránce.

Jedná se o črty stránek webu s naznačením významu a funkcí jednotlivých prvků na stránce. Grafický návrh webu Grafika musí být podřízena obsahu a funkcím webu tak, aby vedla oko návštěvníka správným směrem.

Orientační jednorázová cena za profesionální architekturu webu: jednoduchý web od 10.000,- Kč, složitější web od 20.000,- Kč, náročný web od 40.000,- Kč.

2. Kvalitní webhosting

Máte-li web, je potřeba mít jej někde umístěn. K tomu slouží webhosting, což je jednoduše řečeno místo a adresa umístění Vašeho webu. Nabídky se různí v závislosti na tom, zda bude web umístěn na externím hostingu (u jiné firmy) či zda Vám vlastní hosting zařídí včetně jeho správy ten, kdo Vám web vytvořil. Co vše obnáší kvalitní hosting?

Doména – většinou ji registrujete společně s webhostingem, ale nemusí být nutně jeho součástí. Jedná se o jedinečný název, podle kterého jste dohledatelní na internetu. Tato doména poté propojuje adresu (doménu) a prostor (webhosting).

– většinou ji registrujete společně s webhostingem, ale nemusí být nutně jeho součástí. Jedná se o jedinečný název, podle kterého jste dohledatelní na internetu. Tato doména poté propojuje adresu (doménu) a prostor (webhosting). Emaily – vzhledem k Vaší image u svých zákazníků byste měli mít vždy ke každé doméně vlastní emailovou adresu (adresy). Základní emailové služby jsou v ceně webhostingu, součástí je odesílání i přijímání pošty a možnost vytvoření jakéhokoli emailu na Vaší doméně (emailových schránek nebo aliasů).

– vzhledem k Vaší image u svých zákazníků byste měli mít vždy ke každé doméně vlastní emailovou adresu (adresy). Základní emailové služby jsou v ceně webhostingu, součástí je odesílání i přijímání pošty a možnost vytvoření jakéhokoli emailu na Vaší doméně (emailových schránek nebo aliasů). Výpočetní výkon serveru – sdílíte výkon většího serveru s dalšími webhostingy (uživateli). Je know-how firmy, kolik webhostingů se vejde na jeden server, aby všechny svižně fungovaly.

– sdílíte výkon většího serveru s dalšími webhostingy (uživateli). Je know-how firmy, kolik webhostingů se vejde na jeden server, aby všechny svižně fungovaly. Místo na disku – prostor pro webhosting je dnes levná věc, a proto firmy často uvádějí „neomezený prostor”. Pokud byste však pátrali hlouběji tak zjistíte, že jistá omezení zde také existují.

– prostor pro webhosting je dnes levná věc, a proto firmy často uvádějí „neomezený prostor”. Pokud byste však pátrali hlouběji tak zjistíte, že jistá omezení zde také existují. Databáze – všechny texty na stránkách (články, stránky atd.) a veškerá nastavení se ukládají do databáze. Zde sledujte velikost databáze, dost webhostingů databázi limituje z hlediska velikosti (v MB).

– všechny texty na stránkách (články, stránky atd.) a veškerá nastavení se ukládají do databáze. Zde sledujte velikost databáze, dost webhostingů databázi limituje z hlediska velikosti (v MB). Datové přenosy – aby se na Vaše internetové stránky dostali návštěvníci, musí být webhosting připojený do internetu a to generuje datový provoz. Provozovatelé hostingů v ČR dodávají většinou neomezený datový provoz (traffic), ovšem mimo ČR se občas setkáte s limitací počtu shlédnutí stránek za měsíc (Visits per month).

– aby se na Vaše internetové stránky dostali návštěvníci, musí být webhosting připojený do internetu a to generuje datový provoz. Provozovatelé hostingů v ČR dodávají většinou neomezený datový provoz (traffic), ovšem mimo ČR se občas setkáte s limitací počtu shlédnutí stránek za měsíc (Visits per month). Správa celého systému – velký bonus webhostingu je, že se o celé prostředí stará poskytovatel. Řeší všechno od nastavení serverů, networkingu, operačních systémů (LAMP), přes bezpečnost a konfiguraci celého systému.

– velký bonus webhostingu je, že se o celé prostředí stará poskytovatel. Řeší všechno od nastavení serverů, networkingu, operačních systémů (LAMP), přes bezpečnost a konfiguraci celého systému. Zálohování – provozovatel webhostingu provádí zálohy vašich stránek, abyste v případě potřeby mohli využít zálohy k obnovení stránek. Zálohy se drží většinou několik týdnů. Zálohuje se zvlášť databáze a zvlášť soubory. Všechny zálohy by měly být na jiném serveru (ideálně v jiné lokalitě).

Orientační cena za kvalitní hosting začíná na částce 1000,- Kč za každý 1 rok využívání služeb.

3. Správa a následná dodatečná rozšíření

Na řadu přichází nejzajímavější část, můžeme říct i nejvíce kontroverzní část. Webové stránky máte vytvořeny a umístěny na kvalitním hostingu. Uhradili jste cenu za návrh a vytvoření webové stránky, platíte roční poplatky za hosting a doménu. Po čase (několika týdnech či měsících) se rozhodnete, že chcete webové stránky rozšířit o nové funkcionality, které v původním zadání nebyly. V jakém poměru jsou ceny za tyto služby vůči prvotní ceně za vytvoření webu?

V ideálním případě budou ve stejném poměru, jako cena za kvalitu prvotních služeb. Není tomu však vždy. Záleží na složitosti požadavku a náročnosti jeho začlenění do stávající webové stránky. Často až zde klient zjistí skutečnou kvalitu a profesionalitu přístupu webového studia či jednotlivce.

Nejednou jsem se setkal s klienty, kteří byli bezradní, když museli za jakoukoliv drobnou úpravu či rozšíření platit vysoké částky. Během krátké doby cena těchto úprav převýšila cenu za prvotní vytvoření webu.

Ověřte si možnosti vlastní administrace

Kvalitně odvedená práce by měla obsahovat přístup do administrační části webu. Tedy místo, kde můžete sami po přihlášení upravovat informační obsah webu a informace umístěné na stránkách. Patří mezi ně veškerý obsah jako kontaktní informace, telefonní čísla, texty o Vaší společnosti a službách, úprava a vytváření nových článků v blogu, správa fotografií ve fotogalerii, přidávání produktů aj.

Pokud tuto oblast podceníte, nedomluvíte se dopředu na její správě, tak Vás může čekat nejedno nemilé překvapení. Může se totiž stát, že za následné aplikování těchto úprav zaplatíte velké částky, ať už v podobě vytvoření funkcionality, která Vám umožní si tento obsah sami spravovat, nebo budete platit za úpravy v kódu přímo programátorem, u kterých se nikdy nedozvíte, proč musely být tak „náročné a drahé”.

Leave a Comment